Program Klub: minister Witold Bańka zaprasza kluby po dotacje. Do wydania 30 mln złotych

- Dofinansowanie zgrupowań, opłacenie trenerów i zakup sprzętu sportowego. To trzy podstawowe zadania Programu "Klub" - mówi Witold Bańka, minister sportu i turystyki, który w klubie UKS Jagiellonka w Warszawie posumował pierwszą edycję programu.

Uczestnicy spotkania w klubie Prezes UKS Jagiellonka
Uczestnicy spotkania w klubie Prezes UKS Jagiellonka Foto: Polskie Radio

Ponad 2 tys. małych i średnich klubów sportowych w 2016 roku otrzymało od Ministerstwa Sportu i Turystyki wsparcie - po 10 i 15 tysięcy złotych - w sumie blisko 24 mln zł. Dzięki programowi kluby mogły częściowo dofinansować wyjazdy dzieci na obóz sportowy, opłacić pracę trenera czy zakupić sprzęt sportowy. - Ograniczenie tego grantu tylko do tych trzech zadań nie jest przypadkowe. Ma wykluczyć niewłaściwe wydatkowanie środków, na przykład tych związanych z działalnością administracyjną klubu - wyjaśnił minister Bańka w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.Minister dodał, że jedną z największych zalet Programu Klub jest to, że kluby o dotację aplikują bezpośrednio do Ministerstwa. - Wniosek jest rozpatrywany bezpośrednio przez Ministerstwo Sportu i Turystki, a środki są kierowane wprost na konta klubów sportowych -podkreślił szef sportowego resortu.

Ministerstwo Sportu i Turystyki realizację Programu "KLUB” rozpoczęło w 2016 roku. Program powstał dzięki konsultacjom ministerstwa z lokalnymi środowiskami sportowymi. Kwota wnioskowanej dotacji wyniosła 10 000 zł w przypadku klubu jednosekcyjnego oraz 15 000 zł w przypadku klubu wielosekcyjnego.

Witold Bańka W 2017 roku startujemy z budżetem 30 mln złotych na program KLUB

Program Klub może rozwijać się dzięki wsparciu sponsora. W podnoszenie jakości funkcjonowania oraz profesjonalizację małych i średnich klubów aktywnie włączyło się PGNIG, które przygotowało specjalny podręcznik "WSKOCZ NA WYŻSZY POZIOM” – to praktyczny zestaw wiedzy marketingowej, który ma na celu usystematyzowanie otoczenia w jakim funkcjonują kluby sportowe. Książka ma pomóc w poruszaniu się w tych przestrzeniach. Podręcznik podzielony jest na cztery części: organizacja, wizerunek, sponsoring, komunikacja. Ma takżepomóc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie.

W bieżącym roku złożonych zostało łącznie 5241 wniosków. Minister Witold Bańka zaznaczył, że część została odrzucona z powodu błędów formalnych. - Wniosek jest stosunkowo uproszczony, ale mimo to wiele klubów ma problem z wypełnieniem formularza. Staramy się edukować, stąd też 5 tys. przygotowanych przez spółkę PGNiG podręczników -wyjaśnił minister.

Pieniądze na szkolenie, trenerów i obozy to wsparcie dla małych klubów, jednak dzieci często nie rozwijają swoich sportowych umiejętności z powodu braku miejsca do treningu. - Mimo, że obiektów sportowych w ostatnich latach powstało sporo, samorządy wciąż aplikują o kolejne środki. Naszym celem jest oczywiście wsparcie tych miejsc, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury i Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej umożliwia to - dodał minister i zapewnił, że podległe mu ministerstwo myśli globalnie tak, by jego pomysły współbrzmiały.

Witold Bańka Jestem przekonany, że program KLUB przyczyni się do rozwoju sportu w Polsce

Minister Bańka wspomniał także o innych propozycjach resortu, m.in. zapowiadanego w ostatnich dniach powrotu do dodatkowych zajęć wychowania fizycznego. - Jeśli chodzi o program "SKS" (Szkolne Kluby Sportowe - przyp. red.) to jest on już praktycznie gotowy - podkreślił minister.

PolskieRadio.pl